Ta strona używa plików cookies. Przeglądając tę stronę zakceptuj ich używanie lub wyłącz zapisywanie cookies w ustawieniach przeglądarki.

Nie pokazuj więcej tego komunikatu.
Powered by ZSSalez

Najnowsze zdjęcia

Najbliższe wydarzeniaSzkoła Podstawowa - film promocyjny

Wspólne kolędowanie - koncert kolęd

                Kolędowanie jest głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji zwyczajem bożonarodzeniowym.  Pieśni bożonarodzeniowe zostały nazwane „kolędami” dopiero w XVI wieku, wcześniej określane były jako rotuły. Do Polski tradycja śpiewania kolęd przywędrowała z Zachodu już w czasach średniowiecza (XV wiek). Zaczęto tłumaczyć pieśni łacińskie i czeskie na język polski. Za przysłowiowy „złoty wiek polskich kolęd” uważa się przełom XVII i XVIII wieku, kiedy doszło do znacznego wzrostu popularności pieśni bożonarodzeniowych. Za najstarsze kolędy uważa się: „Anioł pasterzom mówił”, „W żłobie leży”, „Lulajże Jezuniu” oraz „Jezus malusieńki”. Wszystkie kolędy niezależnie od wieku, w którym powstały opowiadają o narodzinach Chrystusa oraz o doniosłości tego wydarzenia i jego znaczeniu dla wszystkich chrześcijan.  Dlatego też ostatni dzień przed feriami świątecznymi w naszej Szkole to nie tylko tradycyjne jasełka oraz wigielie klasowe, ale także współne kolędowanie. Tradycją naszej Szkoły jest koncert kolęd w wykonaniu uczniów poszczególnych klas wraz z wychowawcami.

Ł.P.

Logowanie

Licznik odwiedzinDzisiaj 970

Wczoraj 2409

W tym tygodniu 13862

W tym miesiącu 55119

Razem 1912443