Ta strona używa plików cookies. Przeglądając tę stronę zakceptuj ich używanie lub wyłącz zapisywanie cookies w ustawieniach przeglądarki.

Nie pokazuj więcej tego komunikatu.
Powered by ZSSalez

Najnowsze zdjęcia

Liceum Salezjańskie - film promocyjny

Pasowanie uczniów klasy 1 SP

          13 października 2021 r. do grona uczniów Salezjańskiej NiepublicznejSzkoły Podstawowej w Przemyślu zostali oficjalnie przyjęci wychowankowie klasy I. Uroczystość rozpoczął program artystyczny, w czasie którego uczniowie najpierw wcielili się w postaci smerfów, a następnie pilnych uczniów. Z ogromnym zaangażowaniem dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego szablą przez Księdza Dyrektora. Zenona Latawca.
           Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone, świetnie prezentowały się na scenie i wzorowo zdały swój pierwszy egzamin. Po pasowaniu dzieci udały się do klasy na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Cała impreza na pewno na długo zostanie w pamięci dzieci i ich rodziców.

B.Biały

Wycieczka klasy 5 i 6 SP

                 Klasa 5 oraz 6 spędziły dwa wspaniałe i pełne wrażeń dni na wycieczce w miejscowościach: Podzamcze i Kraków.

              Pierwszy dzień wyjazdu przeznaczyliśmy na podziwianie niesamowitych ruin zamku Ogrodzienieckiego i typowych dla krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej ostańców skalnych. Pobyt w Podzamczu rozpoczęliśmy od żywej lekcji historii, p.t. „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Przymierzając prezentowane stroje i zbroje, uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwe damy dworskie i rycerze z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wysłuchaliśmy też ciekawego wykładu o życiu i dziełach króla, w tym o dziejach zamku Ogrodzienieckiego. Po obiedzie udaliśmy się na szlak wokół zrekonstruowanego Grodu na Górze Birów, podziwiając w drodze powrotnej skały oraz Sanktuarium Matki Boskiej Skalnej. Wieczorem wróciliśmy na zamek, a dokładnie na wieczór niespodzianek: wspólne ognisko przy zamku oraz wieczór z duchami, czyli nocne zwiedzanie owianych legendami zakamarków zamku oraz uciekanie przed wyłaniającymi się z ciemności zjawami z dawnych czasów. Po takich wrażeniach smacznie spaliśmy w przytulnym przyzamkowym Gościńcu.

               Drugi dzień wycieczki spędziliśmy w Krakowie. Zwiedzanie dawnej stolicy Polski rozpoczęliśmy od przywitania się ze smokiem Wawelskim. Następnie wraz z panem przewodnikiem udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, podziemi kościoła oraz do Wieży Zygmuntowskiej. Spod Wawelu przeszliśmy Traktem Królewskim na miejsce naszego obiadu. Po drodze posililiśmy się lokalnym przysmakiem – krakowskimi obwarzankami, wysłuchaliśmy wiele ciekawych anegdotek i legend, podziwialiśmy dzieło Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej oraz mieliśmy okazję wysłuchać hejnału z wieży kościoła.

                Nasza wycieczka była bardzo udana. Mieliśmy okazję poznać wiele ciekawych miejsc i wysłuchać nieznanych dotąd opowieści. Wyjazd był też świetną okazję do integracji i lepszego poznania się.

E. Winiarczyk

Wycieczka licealistów do Krakowa i Oświęcimia

           W czwartek 7 października klasy lll „a” oraz lll „c” naszego liceum wraz z wychowawcami i panią wice dyrektor udały się na dwudniową wycieczkę. Naszym pierwszym celem była dawna stolica Polski – Kraków. Podążając za panem przewodnikiem, mieliśmy okazję zobaczyć najpopularniejsze zabytki miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Katedry Wawelskiej, w centrum której znajduje się ołtarz św. Stanisława, zwany Ołtarzem Ojczyzny, gdzie modlono się przed bitwami, dziękowano Bogu za zwycięstwa oraz składano chorągwie krzyżackie spod Grunwaldu czy tureckie spod Wiednia. Następnie pan przewodnik pokazał nam Krypty Katedralne będące miejscem pochówku licznych królów Polski, a także zasłużonych osób, np. Stefana Batorego, Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki czy Józefa Piłsudskiego. Po zakończonym zwiedzaniu katedry udaliśmy się do kościoła oo. Franciszkanów, gdzie panuje wyjątkowy klimat tworzony przez wspaniałe secesyjne polichromie i witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego – wybitnego polskiego artysty, o którym pan przewodnik wiele opowiadał nam podczas spacerów ulicami Krakowa. Oczywiście pobyt w tym pięknym mieście nie mógłby obyć się bez wysłuchania hejnału obok kościoła Mariackiego. Nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni przejechaliśmy autokarem do hotelu w Oświęcimiu. Następnego dnia udaliśmy się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. To właśnie w tym miejscu mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, główna komendantura obozu i większość biur SS, a Niemcy prowadzili pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu cyklonu B, pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie. Przewodnik, który oprowadzając nas po poszczególnych obiektach, bardzo dokładnie opowiadał nam o tragicznych losach więźniów doświadczających tak wielkiego okrucieństwa i przemocy. Cały dzień był lekcją historii, którą z pewnością zapamiętamy na bardzo długo.

          Dwa intensywne dni naszej wyprawy dostarczyły wszystkim wiele radości, wrażeń, emocji, chwil wzruszenia i pozostawiły wspaniałe wspomnienia do których będziemy jeszcze długo wracać.

Bernadeta Mik

SPOTKANIE AUTORSKIE W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

          W dniu 6 października klasa 6 udała się do Przemyskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie z p. Marcinem Pałaszem, twórcą książek dla dzieci i młodzieży, laureatem nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie z wielką ciekawością słuchali o tym, jak wygląda życie autora, co stanowi inspirację do pisania oraz o tym, co sprawiło, że p. Marcin zajął się pisarstwem. Pan Pałasz z dużą dozą humoru opowiedział o powstaniu swojej pierwszej książki – „Opowieści z krainy potworów”, o napisaniu horroru „Straszyć nie jest łatwo”, który zamiast straszyć, typowo dla pisarza, bawi czytelnika. Wysłuchaliśmy też wiele przezabawnych historyjek z życia czworonoga p. Marcina – psa Elfa – bohatera znanej serii książek z Elfem. Najwięcej emocji wzbudziła anegdotka o tym, jak sztuczna szczęka sąsiadki pisarza przyczyniła się do napisania pierwszej części tego cyklu – powieści zatytułowanej „Sposób na Elfa”. Na zakończenie mieliśmy okazję otrzymania autografów, a także zakupu książek napisanych przez pana Pałasza. Zdecydowanie było to wydarzenie, które zachęciło szóstoklasistów do czytania, a u niektórych wzbudziło nawet chęć do sięgnięcia po pióro i kto wie, może do napisania swojej pierwszej książki.

Emilia Winiarczyk

Rajd Gucia

          Sezon rajdowy w Zespole Szkół Salezjańskich w Przemyślu otwarty.

         Dnia 29 września  2021 r. korzystając z faktu, że pogoda zapragnęła pokazać na czym polega złota polska jesień, postanowiliśmy już na początku roku szkolnego wyruszyć na naszą specjalność szkolną - RAJD GUCIA.

Spotkanie autorskie

         W czwartek, 7 października, grupa uczniów z klasy 7 uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Renatą Piątkowską w ramach III Festiwalu Książki „Między pokoleniami” w Bibliotece Publicznej przy ul. Grodzkiej. Pani Renata Piątkowska to autorka około pięćdziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie poświęcone było promocji książki „Która to Malala?”, opowiadającej historię pakistańskiej dziewczynki, która została postrzelona za to, że chciała się uczyć. Autorka przybliżyła burzliwe losy nastolatki, która za swój upór i walkę o prawa kobiet otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2014 roku.

A.Szymańska

KONCERT MUZYCZNY

           W dniu 30 września uczniowie kl.1-3 SP zostali zaproszeni na koncert muzyczny pt. BAŚNIOWY ŚWIAT DŹWIEKÓW. Impreza odbyła się w sali koncertowej TOWARZYSTWA MUZYCZNEGO w Przemyślu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w koncercie rozwiązując zagadki muzyczne. Mieli możliwość rozwijania zainteresowań muzycznych, kształcenia wrażliwości słuchowej, zdobywania wiedzy na temat instrumentów muzycznych. Za wzorowe uczestnictwo otrzymali dyplomy MŁODEGO MELOMANA.
             Dziękując za bogactwo doznań muzycznych i niezwykłą bajkową podróż czekamy na kolejne koncerty.

A. Jasińska-Lisowska

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

           Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję.

          Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Wszędzie otaczają nas liczby i musimy sobie z nimi radzić.

        1 września 2021 r.  nasza szkoła czynnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwały przedstawicielki Samorządu Szkolnego. W tym dniu zostały przeprowadzone przez Komisję Egzaminacyjną egzaminy z tabliczki mnożenia dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej.

        Uczniowie losowali zadania sprawdzające ich znajomość tabliczki mnożenia. „Egzamin” składał się z zadań losowo wybranych o różnym stopniu trudności. Każdy kto odpowiedział na pytania poprawnie otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy.

         Obchody jak zwykle wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji. Pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.

Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy egzaminatorom i wszystkim uczestnikom!

 

D. Kornafel


 

Logowanie