Ta strona używa plików cookies. Przeglądając tę stronę zakceptuj ich używanie lub wyłącz zapisywanie cookies w ustawieniach przeglądarki.

Nie pokazuj więcej tego komunikatu.
Powered by ZSSalez

Wizyta gości z Białej Cerkwi

Niedawno 30 października mieliśmy przyjemność przyjmować w naszej szkole niecodziennych gości. Na kilkudniową wycieczkę do Polski przyjechała grupa młodzieży z Polskiej Szkoły z Białej Cerkwi na Ukrainie pod kierownictwem pani Heleny Chomenko – dyrektora szkoły i jednocześnie wiceprezesa Związku Polaków na Ukrainie. Przejechali kawał drogi, bo ponad 1000 kilometrów.  

Pani Helena nawiązała kontakt z niżej podpisanym, deklarując chęć odwiedzenia naszej szkoły. Ksiądz dyrektor Wojciech Strzelecki z chęcią zgodził się na propozycję wizyty. Rozpoczęła się na auli od przywitania gości przez księdza Wojciecha i zaprezentowaniu multimedialnemu dokonań i historii „Salezjanki”. Następnie pani Helena z dwiema nauczycielkami spotkała się z nauczycielami naszej szkoły zapoznając się z modelem wychowania, specyfiką pracy, problemami i sukcesami naszej szkoły. Tymczasem młodzież „dostała się w ręce” naszego Samorządu Szkolnego, pod przewodnictwem Karoliny i Patrycji. Młodzi goście z Ukrainy nie do końca potrafili mówić płynnie po polsku, przez co widać było dużą rezerwą w kontakcie z naszymi uczniami. Trwało to … chwilę, a może nawet chwilunię. Wspólne zabawy, tańce, skutecznie przełamały jakiekolwiek bariery, rozmowy toczyły się bez problemu. My wiemy co nasze dziewczyny potrafią, lecz opiekunki gości były w lekkim pozytywnym szoku. Musieliśmy brutalnie przerwać zabawę, rekompensując obietnicą kontunuowania. Przerwa była spowodowana niespodzianką przygotowaną od gości z Białej Cerkwi. Otóż przed całą społecznością Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu, zaprezentowana została akademia z okazji 100- lecia Odzyskania Niepodległości. Obawy jak młodzież z Ukrainy poradzi sobie na scenie i jak zostanie przyjęta, zniknęły momentalnie. Pomimo bardzo skromnej scenografii i choreografii, to zobaczyliśmy i usłyszeliśmy było niesamowite! Słowa piosenek patriotycznych, wierszy polskich poetów, które doskonale znamy, ale wypowiedziane z patosem, głęboką wiarą w ich przesłanie, brzmiały w całej auli jak pierwszy raz słyszane. Cała sala słuchała jak zaczarowana, przerywając oklaskami poszczególne interpretacje piosenek i wierszy. Wzruszenie i oczarowanie akademią udzieliło się wszystkim. Prezent naszych gości został wspaniale przyjęty i był doskonałą lekcją patriotyzmu.  Docenienie wysiłku przygotowania programu wzrosło po pogadance pani Heleny jak wygląda ich praca w Białej Cerkwi, to co naszym uczniom wydaje się naturalne i oczywiste tam nabiera zupełnie innego wymiaru.

Jako że słowo się rzekło – po akademii  zabawy nastąpił ciąg dalszy. Opiekunowie zostali delikatnie poproszenie o pozostawienie młodzieży samej, która poradziła sobie doskonale z powierzonym im czasem. Ledwo propozycja zwiedzenia szkoły i klas pomogła w przerwaniu zabawy. Początkowe trzy godziny rozrosły się do czterech, ale i to okazało się za krótkie. Postanowiliśmy, że musi być ciąg dalszy, czyli może teraz my pojedziemy w odwiedziny. My bawiliśmy się świetnie. Dziękujemy !!!

opr. Krzysztof Mazur

Logowanie

Licznik odwiedzin



Dzisiaj 1058

Wczoraj 2000

W tym tygodniu 1058

W tym miesiącu 51998

Razem 1273518