Ta strona używa plików cookies. Przeglądając tę stronę zakceptuj ich używanie lub wyłącz zapisywanie cookies w ustawieniach przeglądarki.

Nie pokazuj więcej tego komunikatu.
Powered by ZSSalez

Najnowsze zdjęcia

Najbliższe wydarzenia  Liceum Salezjańskie - film promocyjny

  Wycieczka klasy 5 i 6 SP

                   Klasa 5 oraz 6 spędziły dwa wspaniałe i pełne wrażeń dni na wycieczce w miejscowościach: Podzamcze i Kraków.

                Pierwszy dzień wyjazdu przeznaczyliśmy na podziwianie niesamowitych ruin zamku Ogrodzienieckiego i typowych dla krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej ostańców skalnych. Pobyt w Podzamczu rozpoczęliśmy od żywej lekcji historii, p.t. „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Przymierzając prezentowane stroje i zbroje, uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwe damy dworskie i rycerze z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wysłuchaliśmy też ciekawego wykładu o życiu i dziełach króla, w tym o dziejach zamku Ogrodzienieckiego. Po obiedzie udaliśmy się na szlak wokół zrekonstruowanego Grodu na Górze Birów, podziwiając w drodze powrotnej skały oraz Sanktuarium Matki Boskiej Skalnej. Wieczorem wróciliśmy na zamek, a dokładnie na wieczór niespodzianek: wspólne ognisko przy zamku oraz wieczór z duchami, czyli nocne zwiedzanie owianych legendami zakamarków zamku oraz uciekanie przed wyłaniającymi się z ciemności zjawami z dawnych czasów. Po takich wrażeniach smacznie spaliśmy w przytulnym przyzamkowym Gościńcu.

                 Drugi dzień wycieczki spędziliśmy w Krakowie. Zwiedzanie dawnej stolicy Polski rozpoczęliśmy od przywitania się ze smokiem Wawelskim. Następnie wraz z panem przewodnikiem udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, podziemi kościoła oraz do Wieży Zygmuntowskiej. Spod Wawelu przeszliśmy Traktem Królewskim na miejsce naszego obiadu. Po drodze posililiśmy się lokalnym przysmakiem – krakowskimi obwarzankami, wysłuchaliśmy wiele ciekawych anegdotek i legend, podziwialiśmy dzieło Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej oraz mieliśmy okazję wysłuchać hejnału z wieży kościoła.

                  Nasza wycieczka była bardzo udana. Mieliśmy okazję poznać wiele ciekawych miejsc i wysłuchać nieznanych dotąd opowieści. Wyjazd był też świetną okazję do integracji i lepszego poznania się.

  E. Winiarczyk

  Logowanie