Ta strona używa plików cookies. Przeglądając tę stronę zakceptuj ich używanie lub wyłącz zapisywanie cookies w ustawieniach przeglądarki.

Nie pokazuj więcej tego komunikatu.
Powered by ZSSalez

Najnowsze zdjęcia

Najbliższe wydarzeniaSzkoła Podstawowa - film promocyjny

Wycieczka klasy 1 LO

 

WADOWICE – OŚWIĘCIM – BIELSKO - BIAŁA

 

 

W dniach 5 – 7.06. 2019r odbyła się wycieczka klasy 1LO. Pierwszym punktem do odwiedzenia było papieskie miasto – Wadowice. Licealiści zwiedzili Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Poznali tutaj biografię oraz historię pontyfikatu największego Polaka w dziejach naszej ojczyzny. Pobyt w Wadowicach był również okazją, aby spróbować  sławnych papieskich kremówek - ulubionych ciastek Jana Pawła II.

Nocleg zapewniony był w internacie salezjańskiej szkoły w Oświęcimiu, gdzie przywitał wszystkich serdecznie były dyrektor przemyskiego "salezjaka" - Mirosław Gajda, który również jako gospodarz oprowadzał klasę po placówce. Wszystkim odebrało mowę, ponieważ szkoła ta była kilkakrotnie większa niż ta w Przemyślu. Następnego dnia udaliśmy się do Oświęcimia, miejsca, które swoją bolesną historią zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Uczniowie zwiedzili wystawę obrazów dawnego więźnia Auschwitz - Mariana Kołodzieja, podążając "labiryntem" z jego prac, które swoim stylem opowiadają historie obozowe pełne strachu i łez (wirtualne zwiedzanie wystawy- http://harmeze.franciszkanie.pl). Tego dnia odwiedzili również obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i wsi Brzezinka. Klasa z zaciekawieniem podążała za przewodniczką, często nie dowierzając w to, co mówi. Na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz -Birkenau, uczniowie mogli na żywo zobaczyć m.in. baraki więźniarskie, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów.

Była to prawdziwa lekcja historii w miejscu, gdzie  podczas II wojny światowej niemieccy naziści dokonali zagłady ponad miliona osób. Ostatniego dnia w ramach  rekreacji uczniowie wyjechali kolejką na Szyndzielnię - jedną z największych atrakcji Bielska-Białej. Następnie ruszyli żółtym szlakiem na szczyt Klimczoka, gdzie mogli podziwiać piękną panoramę Beskidów. Podróż do domu minęła bardzo szybko, gdyż okazało się, że 1LO jest bardzo rozśpiewana, a wychowawczynie, słuchając ich koncertu, powróciły wspomnieniami do swoich młodzieńczych lat.

Wycieczka była bardzo udana, zintegrowała klasę i na długo pozostanie  w pamięci uczniów.

A.W.

Logowanie

Licznik odwiedzinDzisiaj 543

Wczoraj 2003

W tym tygodniu 13403

W tym miesiącu 39612

Razem 1896936