Ta strona używa plików cookies. Przeglądając tę stronę zakceptuj ich używanie lub wyłącz zapisywanie cookies w ustawieniach przeglądarki.

Nie pokazuj więcej tego komunikatu.
Powered by ZSSalez

Najnowsze zdjęcia

Najbliższe wydarzenia  Szkoła Podstawowa - film promocyjny

  Konkurs czytelniczy

   

             Tegoroczny konkurs czytelniczy podzielony był na dwie grupy wiekowe, klasy  4-6 oraz 7-8 i liceum. Każda grupa miała do przeczytania dwie książki konkursowe. Eliminacje w dniu 6 lutego wyłoniły laureatów, którzy otrzymali  dyplomy  i upominki . Końcowa klasyfikacja:

  Grupa młodsza:

  1.Antoni Radochoński (5 klasa)

  2.Gabriela Orzechowska (5 klasa)

  3.Wojciech Jędruch (4 klasa)

   

  Grupa starsza:

  1.Paulina Walczak (2 LO) i Amanda Kopańska (7 klasa)

  2.Milena Szozda (7 klasa)

  3.Marcela Hausman (1 C LO) i Sandra Szubert (1 C LO)

  Gratulujemy!

                                                                                                             A.Szymańska

  Święty Jan Bosko – „Ojciec i Nauczyciel” młodzieży

  „Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać - to najlepsza filozofia.”

  Św. Jan Bosko

   

              Ks. Bosko należy do grona świętych, którzy na stałe weszli do historii Kościoła i świata. Zasłynął jako genialny wychowawca, „Ojciec i Nauczyciel” młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel Oratorium oraz zgromadzeń zakonnych. Stworzył styl wychowania nazywany systemem prewencyjnym bądź uprzedzającym.

              31 stycznia przypada rocznica śmierci ks. Bosko i dlatego postanowiliśmy uczcić w szczególny sposób jedną z najważniejszych osób dla społeczności Salezjańskiej. Dzień rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Św., którą poprowadził gość z Zabrza, ks. Damian Kempa.

                Po szkolnej kolędzie, kończącej okres Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole, klasy młodsze wzięły udział w konkursie plastycznym poświęconemu osobie ks. Bosko. Starsze klasy uczestniczyły w krótkiej akademii, podczas której młodzież mogła wysłuchać przekazu skierowanego do nich od generała zakonu Salezjanów ks. Ángela Fernándeza Artime, dziesiątego generała po założycielu księdzu Bosko. Nasze piękne licealistki zaśpiewały Ks. Bosko, a ks. Michał przypomniał postać i życie naszego Świętego.

                    Radosnym akcentem kończącym ten uroczysty dla nas dzień była włoska gra losowa „Tombola”, nad którą pieczę sprawowali przy pomocy SU p. A. Osiewicz i ks. M. Libor. Jak zwykle było przy tym dużo dobrej zabawy, a znakomity refleks wielu zaowocował szybkim zgłoszeniem skreślonych na swojej karcie wylosowanych liczb. Radosne świętowanie zakończyło się wręczeniem nagród rzeczowych, a dla wszystkich wychowanków nagrodą pocieszenia były słodycze.

                                                                                                                                                                                          BB

  Licealiści w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej

             Wyjazdy na spektakle do rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej cieszą się dużą popularnością wśród naszej młodzieży. 6 lutego grupa licealistów miała okazję obejrzeć  „Ermidę albo Królewnę pasterską”, sielankę z epoki baroku pióra Stanisława Lubomirskiego . Polemika z mitem arkadyjskim to myśl przewodnia sztuki. Uczniowie oprócz doskonałej gry aktorskiej docenili przepiękne stroje i scenografię. Po spektaklu grupa odwiedziła Wrotkarnię, gdzie najodważniejsi maturzyści pokazali swoje sportowe umiejętności. Dobra zabawa i fajna atmosfera pomogły choć na chwilę zapomnieć o zbliżającym się egzaminie maturalnym.

                                                                                                                          A. Szymańska

  Turniej szachowy

              W dniu 1 lutego 2020 w siedzibie Zespołu Szkół Salezjańskich w Przemyślu odbył się Turniej Szachowy Pod Patronatem Ojca i Nauczyciela Młodzieży Świętego Jana Bosko . W turnieju o międzynarodowej obsadzie wzięło udział 40 szachistów z Lwowa, Pustomytów, Krakowa, Kańczugi okolic Przemyśla i Przemyśla. Turniej zorganizował Sportowo Kulturalny Klub Szachowy w Przemyślu we współpracy
  z Zespołem Szkół Salezjańskich. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i drobny upominek a zwycięzcy medale i puchary. Zarówno uczestnicy, trenerzy i opiekunowie mogli korzystać z poczęstunku. Niezastąpioną pomoc S-KKS uzyskał od Dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich ks. Wojciecha Strzeleckiego oraz  Dyrektora Wspólnoty Salezjańskiej w Przemyślu ks Bogdana Nowaka. Rodzice licznie wsparli turniej zarówno finansowo jak i pracą jako wolontariusze. Również jako woluntariusz turniej sędziował Maciej Karasiński. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund po 10 minut dla zawodnika. W jednej grupie turniejowej walkę przy szachownicy stoczyli szachiści w wieku od 7 do 82 lat. Silna obsada turnieju dała możliwość zdobycia doświadczenia przez młodych adeptów sztuki szachowej.  Mogli oni stoczyć walkę z Mistrzem Fide Olegiem Prohorovem – Lwowianinem  i zawodnikiem, który wypełnił dwukrotnie normę na kandydata na mistrza Hubertem Janzerem - Przemyślaninem.

            Ostatecznie w turnieju wyodrębniono cztery grupy turniejowe:

             Seniorów, Juniorów Starszych, Juniorów Młodszych i Juniorów do lat 8


   

  Wspólne kolędowanie - koncert kolęd

                  Kolędowanie jest głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji zwyczajem bożonarodzeniowym.  Pieśni bożonarodzeniowe zostały nazwane „kolędami” dopiero w XVI wieku, wcześniej określane były jako rotuły. Do Polski tradycja śpiewania kolęd przywędrowała z Zachodu już w czasach średniowiecza (XV wiek). Zaczęto tłumaczyć pieśni łacińskie i czeskie na język polski. Za przysłowiowy „złoty wiek polskich kolęd” uważa się przełom XVII i XVIII wieku, kiedy doszło do znacznego wzrostu popularności pieśni bożonarodzeniowych. Za najstarsze kolędy uważa się: „Anioł pasterzom mówił”, „W żłobie leży”, „Lulajże Jezuniu” oraz „Jezus malusieńki”. Wszystkie kolędy niezależnie od wieku, w którym powstały opowiadają o narodzinach Chrystusa oraz o doniosłości tego wydarzenia i jego znaczeniu dla wszystkich chrześcijan.  Dlatego też ostatni dzień przed feriami świątecznymi w naszej Szkole to nie tylko tradycyjne jasełka oraz wigielie klasowe, ale także współne kolędowanie. Tradycją naszej Szkoły jest koncert kolęd w wykonaniu uczniów poszczególnych klas wraz z wychowawcami.

  Ł.P.

  Logowanie